Powrót

Benefity pracownicze — więcej niż pensja

8.11.2024

Najbardziej pożądane benefity pracownicze? Czego pracownicy oczekują od pracodawców poza pensją? Jak benefity pozapłacowe wpływają na relacje z pracodawcą?

Najbardziej pożądane benefity pracownicze? Czego pracownicy oczekują od pracodawców poza pensją? Jak benefity pozapłacowe wpływają na relacje z pracodawcą?

Analizując ogłoszenia o pracę, większość osób rozważających zmianę zatrudnienia bierze pod uwagę nie tylko „widełki” wynagrodzenia, ale także oferowane przez pracodawcę benefity. Czym są w praktyce, które z nich najchętniej wybierają zatrudnieni i w jaki sposób benefity zwiększają atrakcyjność firmy w oczach aktualnych pracowników i kandydatów?

Jak wynika z raportu Randstad Employer Brand Research 2023[1], aż 73% badanych jako najważniejszy aspekt zatrudnienia wskazują atrakcyjne wynagrodzenie i benefity. Silna pierwsza pozycja tego elementu utrzymuje się w badaniach Randstad nieprzerwanie od 2016 roku.

Trudno się dziwić. Benefity pracownicze to jeden z najpopularniejszych sposobów na zwiększenie lojalności pracowników, zbudowanie motywacji, przyciągnięcie do firmy prawdziwych talentów i zwiększenie atrakcyjności przedsiębiorstwa na rynku pracy.

Czym są benefity pracownicze?

Benefity pracownicze to niegotówkowe świadczenia pozapłacowe oferowane pracownikom i finansowane przez pracodawcę. Mogą one przybierać rozmaite formy: od pakietów medycznych, sportowych, poprzez sprzęt służbowy, elastyczne warunki pracy, po system kafeteryjny, rozmaite dopłaty i dofinansowania. W jaki sposób benefity pracownicze pomagają w zatrzymaniu zatrudnionych i przyciągnięciu do firmy najbardziej utalentowanych kandydatów?

Chcę przetestować Patento.

Przejdź na stronę rejestracji

Dlaczego benefity w pracy są ważne, by zatrzymać lub przyciągnąć pracowników?

Benefity pracownicze to ważne narzędzie wspierające rekrutację i zmniejszające ryzyko zwiększonej rotacji pracowników w firmie. Dzięki nim, zatrudnieni mogą korzystać z dodatkowych produktów, usług i udogodnień, które zwiększają ich dobrostan, poprawiają samopoczucie, napędzają rozwój i pozwalają oszczędzać pieniądze. A szczęśliwy, zdrowy i spełniony pracownik to pracownik lojalny, zaangażowany i… skuteczny.

Najlepsze benefity dla pracowników to takie, które…

Najlepsze benefity to benefity dostosowane do konkretnych potrzeb pracowników. Właśnie dlatego ogromnym powodzeniem cieszą się obecnie nie tylko „uniwersalne” bonusy w postaci pakietów medycznych czy sportowych, ale także systemy kafeteryjne, umożliwiające samodzielny wybór świadczeń pozapłacowych.

Podstawowe benefity pracownicze

Oto najpopularniejsze i najczęściej oferowane pracownikom uniwersalne benefity.

Pakiet medyczny

Prywatny, szeroki pakiet opieki medycznej to w dzisiejszych czasach prawdziwy skarb. Dzięki niemu zatrudnieni mogą korzystać z konsultacji lekarskich i badań bez konieczności kilkumiesięcznego oczekiwania w kolejce na wizytę czy finansowania prywatnej wizyty z własnych środków finansowych.

Pakiet sportowy

Kilkugodzinne siedzenie przed ekranem komputera nie jest korzystne dla zdrowia. Aby zadbać o wellbeing zatrudnionych, w ramach benefitów pozapłacowych pracodawcy często oferują pakiety sportowe. Dzięki temu, że umożliwiają one korzystanie z dziesiątek różnych zajęć sportowych (siłowni, fitnessu, tańca, basenu etc.), są uniwersalnym bonusem dla osób każdej płci i w każdym wieku.

Sprzęt służbowy

Choć dla wielu osób służbowe auto to narzędzie pracy, często stanowi ono także uniwersalny i atrakcyjny z punktu widzenia pracowników benefit.

TOP benefity pracownicze 2024

Oprócz ponadczasowych, uniwersalnych benefitów coraz więcej pracodawców otwiera się także na inne, oryginalne i bardzo doceniane przez pracowników rozwiązania. Oto 10 najpopularniejszych.

Elastyczny tydzień pracy, np. 4-dniowy

Któż z nas nie chciałby pracować 4 dni w tygodniu, nie otrzymując przy tym niższego wynagrodzenia? Taki system może poprawić efektywność zespołu i sprawić, że pracownicy będą wykonywać swoje obowiązki sprawniej i skuteczniej.

Elastyczny dzień pracy — przerwy i strefy do odpoczynku

Nie ulega wątpliwości, że zachowanie skupienia i koncentracji przez 8 godzin, jest niełatwe, a często wręcz niemożliwe. Przygotowane przez pracodawcę strefy wypoczynku pomogą pracownikom odpocząć, zregenerować siły i wrócić do wykonywania obowiązków z większym entuzjazmem i zaangażowaniem. Taki benefit jest też jednym z najlepszych sposobów na podniesienie prestiżu firmy.

Możliwość pracy zdalnej

Pandemia COVID-19 udowodniła, że praca zdalna jest nie tylko możliwa, ale także efektywna. W czasach ogromnej popularności cyfrowego nomadyzmu to ważny dla wielu kandydatów „bonus” często decydujący o wyborze pracodawcy.

Dofinansowanie nauki języka lub szkoleń

Wielu kandydatów rozważa zmianę pracy z powodu braku możliwości dalszego rozwoju. Dofinansowanie nauki języka czy szkoleń pomaga więc przyciągnąć osoby, które chcą podnosić swoje kompetencje, rozwijać umiejętności i poszerzać wiedzę.

Dofinansowanie posiłków

W czasach wysokiej inflacji wielu Polaków liczy każdą złotówkę. Dofinansowanie posiłków w firmowej stołówce pozwoli choć po trosze odciążyć pracowniczy budżet domowy.

Słodkie poniedziałki, owocowe czwartki itp.

Słodkie poniedziałki czy owocowe czwartki to nic innego jak dostawa do firmy słodkości czy świeżych owoców. Atrakcyjny benefit, doceniany zwłaszcza przez pracowników z pokolenia Z sprzyja integracji i wspólnemu spędzaniu czasu w luźnej atmosferze.

Dodatkowe dni wolne

Dodatkowe dni wolne, które zatrudniony może przeznaczyć na dowolną aktywność (dłuższy urlop, opiekę nad dzieckiem w czasie choroby czy załatwienie spraw w urzędzie) będzie doskonałym dodatkiem do pakietu opieki medycznej, pakietu sportowego i dofinansowania szkoleń.

System kafeteryjny

System kafeteryjny umożliwia pracownikom wybór najbardziej dostosowanych do aktualnych potrzeb benefitów pracowniczych. Zatrudnieni mogą z reguły wybierać z kilkunastu czy kilkudziesięciu opcji, a wysokość świadczeń przysługujących pracownikowi w ramach systemu kafeteryjnego często zależy od stanowiska i kryterium dochodowego.

Dodatkowy urlop

Urlop na… opiekę nad zwierzakiem?Zdecydowanie tak! Choroba pupila to dla wielu właścicieli zwierząt bardzo stresujący czas. Dodatkowe dni wolne, które pozwolą zająć się ulubieńcem to coraz popularniejszy i coraz bardziej pożądany przez zatrudnionych benefit.

Darmowy żłobek lub przedszkole lub dopłaty

Rodzice małych dzieci doskonale wiedzą, że znalezienie państwowej placówki edukacyjnej graniczy dziś z cudem. Prywatne — choć łatwiej dostępne, są z reguły bardzo kosztowne. Darmowy żłobek, przedszkole lub dopłaty ogromnie ucieszą młodych rodziców, generując odczuwalne dla portfela oszczędności i… skutecznie budując lojalność.

Dopłaty za dojazd do pracy

Przy obecnych cenach paliwa, codzienny dojazd do pracy z drugiego końca miasta generuje spore koszty. Dopłaty do benzyny z pewnością ucieszą właścicieli aut, zwłaszcza tych, którzy by dostać się do biura muszą pokonać kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów.

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie życia i zdrowia skutecznie ochroni pracowników przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Taki benefit pracowniczy ucieszy zwłaszcza osoby będące jedynymi żywicielami rodziny, planujące powiększenie rodziny czy spłacające kredyty hipoteczne.

Jakie benefity dla pracowników będą liczyć się najbardziej w najbliższej przyszłości?

Jakie benefity pracownicze będą królować w najbliższej przyszłości?

Aby benefity pozapłacowe najlepiej spełniły swoją funkcję, powinny precyzyjnie odpowiadać na potrzeby pracowników, być dostosowane do ich wieku, stylu życia i konkretnych oczekiwań. Najbliższa przyszłość jawi się pod znakiem personalizacji i tworzenia jeszcze atrakcyjniejszych z punktu widzenia zatrudnionych programów benefitowych.

Czy pre-pensja może okazać się pożądanym benefitem pracowniczym?

 

Atrakcyjnym bonusem dla osób w każdym wieku może okazać się także pre-pensja od Patento - elastyczna pensja, którą pracownik może wypłacać wtedy, kiedy potrzebuje.

 

Pre-pensja od Patento to nowoczesny benefit pracowniczy, który zapewnia poczucie finansowego bezpieczeństwa i pozwala pozyskać środki na sfinansowanie bieżących i nieprzewidzianych wydatków - szybko, wygodnie i bez zbędnych formalności. Dzięki pre-pensji można wypłacić do 30% swojego wynagrodzenia nawet 10 dni przed wypłatą. Wypłaconą kwotę pracodawca potrąci z wypłaty.

 

W czasach inflacji, dynamicznych zmian cen, taki benefit może okazać się benefitem bardzo docenianym przez pracowników. Elastyczna wypłata pozwala na zachowanie płynności finansowej i zapewnia poczucie bezpieczeństwa finansowego w niepewnych i zmiennych warunkach.

Źródła:

[1] https://info.randstad.pl/randstad-employer-brand-research-2023-pobierz-raport-krajowy?&referral_domain=www.google.comNaNhttps://www.google.com/