Jeśli pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki, a termin wypłaty jest zbyt odległy, warto zastanowić się nad skorzystaniem z innych możliwości pozyskania środków pieniężnych, które będzie można zwrócić, gdy otrzymamy wypłatę.
Koniec miesiąca jeszcze daleko, a mnożące się wydatki pustoszą konto bankowe? Co zrobić, kiedy pieniądze są potrzebne na już? Czy można otrzymać pensję przed terminem wypłaty wynagrodzenia? Z jakich możliwości możemy skorzystać, kiedy pilnie potrzebujemy gotówki?
Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę ustala pracodawca, ale musi on kierować się przepisami Kodeksu Pracy. Oznacza to, że wypłata powinna wpływać na konto pracownika przynajmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry określonym terminie. Co więcej wynagrodzenie wypłacane jest “z dołu”, czyli za już przepracowany miesiąc i nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Co w sytuacji, gdy wypłata pensji zbiega się z dniem wolnym lub świątecznym? Czy pracodawca ma prawo opóźniać wypłatę wynagrodzenia? Co zrobić, jeśli pieniądze nie trafiły na nasze konto w terminie określonym w umowie?
Jeśli pilnie potrzebujemy dodatkowej gotówki, a termin wypłaty wynagrodzenia jest zbyt odległy, warto zastanowić się nad skorzystaniem z innych możliwości pozyskania środków pieniężnych, które będzie można zwrócić, gdy otrzymamy wypłatę.
Każdy posiadacz rachunku bankowego może ubiegać się o otwarcie limitu zadłużenia na koncie, zwanego popularnie debetem. Jest to usługa polegająca na udzieleniu kredytu w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, który umożliwia dysponowanie środkami pieniężnymi w wysokości przekraczającej saldo zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym klienta. W zależności od oferty danego banku oraz wysokości miesięcznych wpływów na konto klienta, limit taki może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jedną z możliwości pozyskania gotówki w krótkim czasie jest otwarcie limitu na karcie kredytowej. Jest to dodatkowa suma pieniędzy, którą można dysponować przy użyciu karty kredytowej. Limit jest odgórnie określony, można go jednak zwiększać, jeśli pozwala na to sytuacja finansowa wnioskodawcy. Zazwyczaj kwota limitu na karcie kredytowej jest przyznawana w oparciu o dochody wnioskodawcy. W przeciwieństwie do pożyczki nie trzeba wykorzystywać całego przyznanego limitu, nie ma też obowiązku spłaty wykorzystanych środków jednorazowo czy w całości, kwotę można spłacać i ponownie wykorzystywać.
W uzasadnionych przypadkach można również zwrócić się o pożyczkę bezpośrednio do pracodawcy. Na wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy, pensja może zostać wypłacona z góry, za nieprzepracowany jeszcze miesiąc lub w trakcie jego trwania za już przepracowane dni.
Inną możliwością jest wnioskowanie o pożyczkę z zakładu pracy. Są one finansowane z ZFŚS lub Kas Zapomogowo-Pożyczkowych, ale możliwość ich otrzymania zależna jest od wielkości firmy, formy zatrudnienia i stażu pracy. W praktyce, o pożyczkę może się starać każdy, ale trzeba się liczyć z tym, że nie każdy ją otrzyma.
Jeśli pracownik zatrudniony jest np. w oparciu o umowę zlecenie, przed wykonaniem zlecenia może prosić o wypłatę zaliczki na poczet wynagrodzenia, która będzie częścią pełnej kwoty wynagrodzenia. Taka natychmiastowa wypłata może zasilić budżet zleceniobiorcy przez zakończeniem zlecenia i stanowić swego rodzaju zabezpieczenie na poczet wykonywanej przez niego pracy. Ostateczne rozliczenie i wypłata reszty określonej w umowie kwoty następuje wraz z zakończeniem zlecenia.
W przypadku pracowników etatowych możliwe jest złożenie wniosku do przełożonego o udzielenie pożyczki akonto, czyli zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia. Wniosek taki powinien być złożony na piśmie i w takiej samej formie rozpatrzony przez pracodawcę.
Pensja “z góry” - w jakich sytuacjach można ją dostać i jak jest rozliczana?>>
Pracodawca może wypłacić część pensji pracownikowi, ale tylko w określonych przypadkach:
Elastyczne podejście do wypłaty wynagrodzenie może być nowym trendem, który zdominuje współczesny rynek pracy. W Wielkiej Brytanii wynagrodzenie wypłacane jest w formie tzw. “tygodniówki”, dzięki czemu pracownik ma stały dopływ gotówki i łatwiej mu zarządzać codziennym budżetem. W obliczu zmieniającej się w zawrotnym tempie rzeczywistości i konieczności mierzenia się z galopującą inflacją, wzrostem cen, rat kredytów i wysokości rachunków za media, elastyczna wypłata wynagrodzenia to coś, co może diametralnie zmienić codzienność wielu z nas. Zastrzyk gotówki na przestrzeni miesiąca pozwala zmienić podejście do budżetu, zrewolucjonizować planowanie wydatków i poprawić codzienną sytuację finansową wielu gospodarstw domowych.
Trudności w zarządzaniu domowym budżetem dotykają wielu z nas. Planowanie wydatków może stanowić nie lada wyzwanie, jeśli określoną kwotę pieniędzy trzeba rozpisać na cały miesiąc. Co zrobić, żeby pieniędzy starczyło do kolejnej wypłaty?