Powrót

Pensja na żądanie - najlepszy benefit pracowniczy

5.27.2024

Pensja na żądanie (ang. salary on demand czy salary in advance) to nowoczesny mechanizm praktykowany nie tylko w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy, ale także coraz częściej w Polsce. Na czym polega?

Pensja na żądanie (ang. salary on demand czy salary in advance) to nowoczesny mechanizm praktykowany nie tylko w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy, ale także coraz częściej w Polsce. Na czym polega?

Pensja na żądanie (ang. salary on demand czy salary in advance) to nowoczesny mechanizm praktykowany nie tylko w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy, ale także coraz częściej w Polsce. Na czym polega w praktyce, jakie korzyści za sobą niesie i w jaki sposób pomaga jeszcze skuteczniej zarządzać domowym budżetem? Sprawdźmy.

W czasach ekspresowych przesyłek, filmów na żądanie i wszechobecnego dostępu do produktów i usług, ludzie coraz częściej oczekują szybkiego dostępu do niemal wszystkiego, czego potrzebują, w tym także do… wynagrodzenia. Pomysł pensji na żądanie narodził się w Stanach Zjednoczonych, a jego polska nazwa pochodzi od anglojęzycznych określeń salary on demand i salary in advance, czyli odpowiednio wynagrodzenie na życzenie i wynagrodzenie z góry.

Pensja na żądanie pracownika — co to jest i jak działa?

Pensja na żądanie jest nowoczesnym mechanizmem, który pozwala pracownikom na szybsze otrzymanie zarobionych przez siebie pieniędzy. Dzięki niej nie muszą czekać na wypłatę wynagrodzenia do ustalonego z pracodawcą terminu, lecz mogą dostać je wcześniej, dowolnego dnia miesiąca. Usługi płacowe na żądanie działają więc jako pewnego rodzaju sieć bezpieczeństwa, do której pracownicy mogą sięgnąć w razie potrzeby. 

Zgłoszenie żądania wcześniejszej wypłaty pensji oraz sam sposób wypłaty pieniędzy zależy od wybranego przez pracodawcę dostawcy usługi. Często praktykowanym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych rozwiązaniem jest wykorzystanie aplikacji mobilnej. Dzięki niej pracownicy otrzymują powiadomienie o zakończeniu pracy w danym dniu i kwocie wypracowanego wynagrodzenia. Wtedy mogą także zdecydować, czy chcą odebrać wypłatę tego samego dnia. Jeśli tak, pracodawca przekazuje pieniądze na przedpłaconą kartę debetową lub wpłaca je bezpośrednio na ich konta bankowe. Jak wynika z badania zrealizowanego przez Ernst and Young, aż 80% respondentów  wskazało, że skorzystałoby z jakiejś formy wynagrodzenia na żądanie, a zakres powodów, dla których chcieliby to zrobić, jest bardzo szeroki. Obejmuje on m.in. możliwość wygenerowania oszczędności czy możliwość regulowania nieprzewidzianych wydatków.

Chcę przetestować Patento.

Przejdź na stronę rejestracji

Najlepszy benefit pracowniczy — elastyczna wypłata na żądanie, wynagrodzenie na życzenie

Elastyczna wypłata na żądanie to jeden z najlepszych benefitów, jakie pracodawca może zaproponować pracownikom. Wszystko za sprawą szeregu korzyści, jakie za sobą niesie. Oto najważniejsze:

  • Bezpieczeństwo w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Pensja na żądanie daje pracownikom swobodę decydowania o tym, w którym momencie dostaną wynagrodzenie (lub jego część). Tym samym zapewnia pełne bezpieczeństwo w przypadku nieplanowanych wydatków, zwłaszcza tych, które nie mogą czekać.
  • Zmniejszenie stresu związanego z finansami i mniejsze ryzyko zadłużenia. Galopująca inflacja, wysokie koszty życia i historycznie wysokie raty kredytów sprzyjają nadmiernemu zadłużaniu. Jak wynika z raportu Ernst and Young w sumie ponad 70% pracujących osób w USA i Wielkiej Brytanii doświadczyło jakiegoś rodzaju stresu finansowego między okresami wypłaty. Dla osób, które walczą o utrzymanie finansowej płynności, pensja na żądanie może całkowicie przetransformować zarządzanie domowym budżetem. Choć taki system wypłaty nie sprawi, że wynagrodzenie wzrośnie, pozwoli lepiej planować wydatki i precyzyjnie dostosować termin wypłaty pensji do terminów spłaty regularnych zobowiązań.
  • Możliwość otrzymania zastrzyku gotówki bez dodatkowych kosztów. Wynagrodzenie na żądanie można porównać do pożyczki. Możesz otrzymać je w dowolnym momencie — dokładnie wtedy, kiedy okaże się najbardziej potrzebne. W przeciwieństwie do pożyczek oferowanych w instytutach finansowych wypłacony przez pracodawcę zastrzyk gotówki nie jest  jednak oprocentowany i nie wiąże się z koniecznością uiszczenia jakichkolwiek dodatkowych opłat.

Warto wspomnieć tutaj, że mechanizm płatności na żądanie niesie za sobą korzyści nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawcy. Jak wynika z badania PwC 2022 dotyczącego employee wellness, pracownicy zestresowani finansowo są dwukrotnie bardziej skłonni do poszukiwania nowej pracy. Benefity pracownicze takie jak wynagrodzenie na żądanie, mogą zapewnić większe wsparcie pracownikom borykającym się z problemami z gotówką lub zadłużeniem, zniechęcając ich do poszukiwania nowego stanowiska. Dla pracodawcy oznacza to mniejszą rotację pracowników, zmniejszenie kosztów rekrutacji oraz jeszcze większą skuteczność w budowaniu lojalności personelu.

Jak w praktyce wykorzystać zalety wynagrodzenia na życzenie, aby jeszcze lepiej zarządzać domowymi finansami?

  1. Dostosuj terminy wypłaty poszczególnych części wynagrodzenia do terminów spłaty zobowiązań finansowych: kredytu, czynszu czy energii elektrycznej. Dzięki temu zachowasz pewność, że na Twoim koncie nie zabraknie pieniędzy na najważniejsze zobowiązania, opóźnienia w spłacie nie spowodują naliczenia odsetek, a Ty nie będziesz musiał brać pożyczki, aby uregulować zadłużenie.
  2. Aby zoptymalizować domowy budżet i uniknąć nadprogramowych wydatków, możesz założyć specjalny kalendarz/planer wypłat wydatków i dostosować do niego terminy wypłaty poszczególnych transzy wynagrodzenia. W kalendarzu warto zawrzeć nie tylko większe wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego (np. ratę kredytu hipotecznego, czesne za szkołę dziecka czy ratę leasingu), ale także regularne zakupy spożywcze czy drobne opłaty. Takie rozwiązanie sprawi, że pieniądze nie będą uciekać Ci przez palce, każdy koszt będzie precyzyjnie zaplanowany i sfinansowany w adekwatnym czasie.
  3. Jeśli chcesz rozpocząć (lub kontynuować oszczędzanie), wyznacz konkretny dzień w miesiącu, w którym wypłacisz część pensji przeznaczoną na oszczędności. Taki sposób działania sprawi, że argument „nie mam z czego oszczędzać” przestanie być aktualny, a stan Twojego rachunku oszczędnościowego będzie regularnie rósł.

Pensja na żądanie jest nowoczesnym mechanizmem, który niesie za sobą szereg korzyści dla pracodawcy i pracowników. To, czy wzorem zachodu podbije także polski rynek pracy, z pewnością okaże się w ciągu kolejnych miesięcy i lat.