Pensja na żądanie (ang. salary on demand czy salary in advance) to nowoczesny mechanizm praktykowany nie tylko w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy, ale także coraz częściej w Polsce. Na czym polega?
Pensja na żądanie (ang. salary on demand czy salary in advance) to nowoczesny mechanizm praktykowany nie tylko w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy, ale także coraz częściej w Polsce. Na czym polega w praktyce, jakie korzyści za sobą niesie i w jaki sposób pomaga jeszcze skuteczniej zarządzać domowym budżetem? Sprawdźmy.
W czasach ekspresowych przesyłek, filmów na żądanie i wszechobecnego dostępu do produktów i usług, ludzie coraz częściej oczekują szybkiego dostępu do niemal wszystkiego, czego potrzebują, w tym także do… wynagrodzenia. Pomysł pensji na żądanie narodził się w Stanach Zjednoczonych, a jego polska nazwa pochodzi od anglojęzycznych określeń salary on demand i salary in advance, czyli odpowiednio wynagrodzenie na życzenie i wynagrodzenie z góry.
Pensja na żądanie jest nowoczesnym mechanizmem, który pozwala pracownikom na szybsze otrzymanie zarobionych przez siebie pieniędzy. Dzięki niej nie muszą czekać na wypłatę wynagrodzenia do ustalonego z pracodawcą terminu, lecz mogą dostać je wcześniej, dowolnego dnia miesiąca. Usługi płacowe na żądanie działają więc jako pewnego rodzaju sieć bezpieczeństwa, do której pracownicy mogą sięgnąć w razie potrzeby.
Zgłoszenie żądania wcześniejszej wypłaty pensji oraz sam sposób wypłaty pieniędzy zależy od wybranego przez pracodawcę dostawcy usługi. Często praktykowanym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych rozwiązaniem jest wykorzystanie aplikacji mobilnej. Dzięki niej pracownicy otrzymują powiadomienie o zakończeniu pracy w danym dniu i kwocie wypracowanego wynagrodzenia. Wtedy mogą także zdecydować, czy chcą odebrać wypłatę tego samego dnia. Jeśli tak, pracodawca przekazuje pieniądze na przedpłaconą kartę debetową lub wpłaca je bezpośrednio na ich konta bankowe. Jak wynika z badania zrealizowanego przez Ernst and Young, aż 80% respondentów wskazało, że skorzystałoby z jakiejś formy wynagrodzenia na żądanie, a zakres powodów, dla których chcieliby to zrobić, jest bardzo szeroki. Obejmuje on m.in. możliwość wygenerowania oszczędności czy możliwość regulowania nieprzewidzianych wydatków.
Elastyczna wypłata na żądanie to jeden z najlepszych benefitów, jakie pracodawca może zaproponować pracownikom. Wszystko za sprawą szeregu korzyści, jakie za sobą niesie. Oto najważniejsze:
Warto wspomnieć tutaj, że mechanizm płatności na żądanie niesie za sobą korzyści nie tylko dla pracowników, ale także dla pracodawcy. Jak wynika z badania PwC 2022 dotyczącego employee wellness, pracownicy zestresowani finansowo są dwukrotnie bardziej skłonni do poszukiwania nowej pracy. Benefity pracownicze takie jak wynagrodzenie na żądanie, mogą zapewnić większe wsparcie pracownikom borykającym się z problemami z gotówką lub zadłużeniem, zniechęcając ich do poszukiwania nowego stanowiska. Dla pracodawcy oznacza to mniejszą rotację pracowników, zmniejszenie kosztów rekrutacji oraz jeszcze większą skuteczność w budowaniu lojalności personelu.
Pensja na żądanie jest nowoczesnym mechanizmem, który niesie za sobą szereg korzyści dla pracodawcy i pracowników. To, czy wzorem zachodu podbije także polski rynek pracy, z pewnością okaże się w ciągu kolejnych miesięcy i lat.